Olej z lnianki, inaczej rydzowy tłoczony na zimno, nieoczyszczony, nierafinowany

Olej rydzowy to olej tłoczony z nasion lnicznika siewnego, zwanego lnianką czy rydzem, ze względu na brunatno-rdzawe zabarwienie nasion. To gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Jest najstarszą rośliną oleistą uprawianą w Polsce. Kiedyś olej rydzowy cieszył się dużą popularnością ze względu na swe walory smakowe, pielęgnacyjne i lecznicze. Po okresie zapomnienia ponownie zaczyna wracać do naszych domów. Powiedzenie „lepszy rydz niż nic” dotyczy właśnie tej rośliny, kiedy to w ubogich chatach wykorzystywano olej rydzowy zamiast tłuszczu zwierzęcego. Ma specyficzny smak, można go opisać jako korzenny z nutą goryczy.

Olej z lnianki – bogaty skład i cenne właściwości

Olej rydzowy zawiera aż 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), tym samym składa się jedynie w 10% z kwasów nasyconych. Znajduje się na drugim miejscu, zaraz po oleju lnianym, pod względem zawartości kwasu alfa-linolenowego (omega-3). W składzie oleju z lnianki znajdują się także witaminy A, E, z grupy B, lecytyna oraz liczne mikro- i makroelementy.

  • posiada właściwości antyoksydacyjne, hamuje procesy starzenia dzięki zawartości witaminy E,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • działa ochronnie na wątrobę, serce, naczynia krwionośne, trzustkę, jelita i nerki,
  • normalizuje poziom cukru we krwi,
  • łagodzi objawy artretyzmu, reumatyzmu i alergii

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Co wyróżnia olej rydzowy?

Dzięki zawartości kwasów omega-3 olej rydzowy wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dlatego polecany jest dla osób cierpiących na różne schorzenia zapalne, takie jak choroby serca czy choroby reumatyczne. Olej z lnianki może przynieść korzyści dla skóry, ponieważ wspiera utrzymanie jej nawilżenia i elastyczności. Dodatkowo, działa łagodząco na różne problemy skórne, takie jak łuszczyca czy egzema.

Lnianka jest również źródłem błonnika. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Regularne spożywanie oleju z lnianki przyczynia się do poprawy trawienia i regulacji poziomu cukru we krwi. Olej rydzowy zawiera antyoksydanty, takie jak witamina E, dlatego pomaga neutralizować szkodliwe wolne rodniki i przyczynia się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym.

Jak stosować olej rydzowy?

Olej rydzowy nadaje się doskonale do sałatek, sosów czy płatków śniadaniowych. Ze względu na delikatny smak warto go spożywać na zimno, aby zachować jego wartości odżywcze.

W kuchni

  • maczanka do pieczywa

Cebulę posiekać, posolić i poczekać aż zmięknie, nalać oleju rydzowego, doprawić pieprzem i szczyptą papryki, maczać w tym pieczywko – smacznego!

  • do sałatek i surówek
  • baza do marynat
  • do twarogu
  • okrasa do kasz, makaronów, ziemniaków
  • do śledzi

W kosmetyce

Ze względu na dużą obecność tokoferoli, czyli witaminy E, olej rydzowy ma właściwości opóźniające starzenie. Tak więc olej lniankowy poprawi stan naszej skóry, włosów i paznokci. Można go stosować wewnętrznie, jak i wsmarowując olej w przesuszoną skórę. W kosmetyce naturalnej bywa stosowany jako składnik kremów, mydła, maści.

Nie powinien być wykorzystywany do smażenia.

Olej należy spożywać wyłącznie na zimno.

Musi być przechowywany w lodówce.

Jego termin przydatności to 6 miesięcy.

Olej tłoczymy w naszej olejarni w Legionowie. Tłoczymy go na zimno z atestowanych ziaren. Nasz olej jest nierafinowany, naturalny i świeży – tłoczymy na zamówienie

Odbiór osobisty: Legionowo, Jabłonna, Warszawa (Targówek)

Wysyłka: kurier, paczkomat

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl