Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy olej lniany jest zdrowy. Okazuje się, że tak i warto go włączyć do swojej codziennej diety. Zawiera przede wszystkim dużo kwasów tłuszczowych omega-3 pozytywnie oddziałujących na układ krążenia. Poza tym olej ten wykorzystywany jest też w kosmetyce. Jakie ma właściwości i jak powinno wyglądać picie olej lnianego?
Olej lniany - właściwości lecznicze
Olej lniany tłoczony jest na zimno z nasion lnu zwyczajnego. Zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także kwasy jednonienasycone i nieco tłuszczów nasyconych. Stanowi źródło witaminy E i steroli roślinnych.
Najważniejszym składnikiem oleju lnianego jest kwas α-linolenowy będący kwasem tłuszczowym omega-3. Działa on przeciwzapalnie. Wspomaga leczenie AZS czy chorób układu krążenia. Ponadto podnosi odporność organizmu na infekcję, wspierając przy okazji funkcjonowanie serca i mózgu.
Czy olej lniany jest zdrowy i warto włączyć go do swojej diety?
Okazuje się, że olej lniany jest bardzo zdrowy. W szczególności jego spożywanie polecane jest chorym na depresję, a także osobom zmagającym się z chorobami układu krążenia, miażdżycą, nadciśnieniem czy zespołem policystycznych jajników. Olej ten warto pić na czczo, bo przyspiesza to perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom.
Warto wiedzieć także o tym, że olej lniany znalazł również zastosowanie w kosmetologii. Ma przede wszystkim właściwości przyspieszające regenerację skóry. Wchodzi więc w skład wielu kremów odżywczych i przeciwzmarszczkowych. Obecna w tym rodzaju oleju witamina E jest cennym przeciwutleniaczem.
Olej lniany można stosować na skórę w formie czystej, ale dotyczy to raczej cery tłustej. Warto go wykorzystać w przypadku włosów - do ich olejowania. Poprawi ich kondycję oraz nada blasku.
Jak powinno wyglądać picie oleju lnianego?
Nie wszyscy wiedzą o tym, że olej lniany z uwagi na znaczną zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych jest podatny na utlenianie. Przechowywać go więc należy w lodówce i to w ciemnej butelce. Stosuje się go na zimno. Nie jest odpowiedni do smażenia czy pieczenia. Wtedy traci swoje właściwości, a niekiedy może nawet zaszkodzić.
Zdaniem ekspertów optymalna dzienna dawka oleju lnianego to od 10 do 30 ml dziennie. Przyjmuje się, że już jedna łyżka stołowa każdego dnia wywoła odpowiedni efekt zdrowotny. Olej z nasion lnu stosować można na czczo, ale nie jest to konieczne.
Warto zastanowić się przy okazji, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do picia oleju lnianego. Produkt ten przyspiesza pracę jelit. Nie jest więc odpowiednim wyborem przy częstych biegunkach. Na oleje muszą uważać też osoby cierpiące na choroby trzustki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy kamicę pęcherzyka żółciowego. Wprawdzie olej lniany nie jest w tym przypadku zakazany, ale jego ilość trzeba kontrolować. Najlepiej to po prostu skonsultować ze swoim dietetykiem.