Zależy Ci na tym, aby prawidłowo się odżywiać i prowadzić zdrowy styl życia? W takim razie warto dobrze ustalić swoją dietę i zastanowić się, jakie składniki mogą być dla Ciebie korzystne. Bez wątpienia cennym dodatkiem może być olej z ostropestu. Na co pomaga ta roślina i jakie ma właściwości? Wyjaśniamy!
Czym jest ostropest?
Zastanawiasz się, czym tak właściwie jest ostropest? Otóż to roślina, która ma pochodzenie śródziemnomorskie, ale z powodzeniem można uprawiać ją także w Polsce. Stanowi ona bogate źródło aktywnych biologicznie składników, zwłaszcza flawonoidów, białek, garbników, fitosteroli, sylimaryny czy amin biogennych. Oprócz tego zawiera dużo witamin, zwłaszcza C i K, tokoferoli i soli mineralnych. W związku z tym ostropest plamisty słynie ze swoich właściwości antyoksydacyjnych oraz przeciwzapalnych. Nie od dziś wiadomo, że ma dobry wpływ na nerki, trzustkę i wątrobę. Dzięki niemu można zmniejszyć stężenie trójglicerydów we krwi, a także glukozy i insuliny. Według badań ostropest może również działać antynowotworowo i chronić przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.
Najważniejsze właściwości oleju z ostropestu
Dla człowieka istotny jest przede wszystkim olej, który otrzymuje się z ostropestu. Powstaje on w wyniku tłoczenia z pestek. Ich zawartość oleju to około 20%. Co ważne, olej z ostropestu ma aż 60% kwasu linolowego. Jest też źródłem kwasu oleinowego, błonnika pokarmowego, magnezu, selenu, cynku czy manganu. Kluczowa jest ponadto wysoka zawartość sylimaryny. To bioflawonoid o szczególnych właściwościach przeciwutleniających. Sylimaryna może chronić m.in. przed wirusowym zapaleniem wątroby, a także zwalczać czynniki uszkadzające wątrobę, np. rozpuszczalniki, alkohol, metale ciężkie. Włączenie oleju z ostropestu do diety ułatwia i przyspiesza regenerację komórek wątroby. Stosuje się go nawet pomocniczo po zatruciu muchomorem sromotnikowym.
Olej z ostropestu – na co pomaga?
Zastanawiasz się, na co pomaga olej z ostropestu? Znajduje on swoje zastosowanie w leczeniu chorób wątroby, m.in. marskości, alkoholowego lub niealkoholowego stłuszczenia, żółtaczki, zatruć, kamicy żółciowej i zaburzeń pracy dróg żółciowych. Ma on korzystny wpływ na profil lipidowy i pracę całego przewodu pokarmowego. Obniża poziom złego cholesterolu, ale nie redukuje poziomu dobrego. Dzięki temu ogranicza ryzyko wystąpienia miażdżycy. W dodatku dzięki bogatej zawartości alfa – tokoferolu działa neuroprotekcyjnie, więc wspiera leczenie chorób neurodegeneracyjnych.
Ostropest warto również stosować w trakcie antybiotykoterapii jako ochronę układu pokarmowego przed jej niekorzystnymi skutkami. Może on także regulować trawienie dzięki zwiększeniu produkcji soku żołądkowego. Jest on świetną opcją na poprawę łaknienia. Warto mieć też świadomość, że olej z ostropestu pozwala pozbyć się z organizmu toksyn, które są szkodliwe dla wątroby, nerek i nie tylko.
Kiedy jeszcze warto stosować olej z ostropestu?
Oprócz tego olej z ostropestu może być stosowany na skórę w celu jej nawilżenia i regeneracji. Bez wątpienia poprawia on elastyczność i koloryt, a także spłyca zmarszczki i niweluje zaczerwienienia. Powinny po niego sięgać osoby, które borykają się z trądzikiem, gdyż skutecznie oczyszcza skórę i pory. Może on także przynieść ukojenie po oparzeniu słonecznym. Olej z ostropestu przyspiesza gojenie się ran i wspiera leczenie zrogowaceń, odleżyn czy egzemy. Można stosować go pomocniczo w przypadku alergii i rumienia. Ponadto doskonale wzmacnia włosy, regeneruje rozdwajające się końcówki i dodaje blasku.
Ostropest stosuje się również w przypadku intensywnych krwawień. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjmować go także podczas obfitych miesiączek. Oprócz tego jego działanie doceniają osoby borykające się z żylakami.
Jak widać, ostropest plamisty ma wiele cennych właściwości. Może wpływać korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu i wspierać walkę z wieloma chorobami. W związku z tym naprawdę warto się na niego zdecydować.